Jak se udržují travní lyže

Jak se udržují travní lyže

Travní lyže potřebují pravidelnou péči, tedy mazání a umývání. Bez této péče dojde ke zkrácení životnosti některých dílů a bude potřeba zakoupit nové. V tomto návodu se podíváme jak na mazání tak i na mytí travních lyží v detailu.

Mazání travních lyží

Travní lyže neobsahují žádná ložiska, ale pouze plastová kolečka na ložiskových jehlách. Proto je potřeba kolečka mazat olejem, aby lépe jela a nepřidírala se. Travní lyže by se měly před každým lyžováním namazat, obzvlášť, pokud jste lyže předtím umyli v jaru. Při mazání je potřeba kápnout trochu oleje na všechna kolečka, aby nemohlo dojít k zadření. Zadření hrozí především v kombinaci s pískem a prachem, který se do koleček může dostat. Do lyží používáme ekologické oleje Biona Jersín, aby nedocházelo k poškozování přírody, ale lze použít i oleje do motorových pil. Rád bych ovšem podotknul, že pokud patříte k normálním nezávodním lyžařům, kteří kitují nebo zkouší travní lyže, dá se právě pomocí mazání redukovat jejich rychlost - použitím řidšího nebo hustšího oleje.

Umývání travních lyží

Travní lyže trpí na rozdíl od těch zimních prachem, štěrkem a pískem. Při jízdě, především při agresivnějším hranění nebo padání se do lyží dostává drobný i větší nepořádek, který zpomaluje a odírá kolečka. Proto pokud chcete dostat z vašich lyží maximum, je potřeba lyže pravidelně vymývat. K tomu budete potřebovat kýbl, jar, houbičku a vodu.

Nejdříve do kýblu nalijte vodu a lyže jednou protočte. Následně přímo do lyží aplikujte trochu jaru a s lyžemi točte, docílíte tak vytvoření jarové pěny přímo v lyžích. Následně vložte lyže do kýblu s vodou a lyžemi točte a postupně umývejte jednu lyži za druhou. Umývání probíhá tak, že nejdříve houbičkou smyjete největší nečistotu a pak začnete lyži protáčet ve vodě s jarem. Že jste lyži dostatečně protočili se můžete přesvědčit pohledem na kolečka a nerezovou lištu. Pokud jsou lyže dostatečně protočené ve vodě s jarem nebude na kolečkách ani liště žádná velká nečistota ani třeba zrnka písku.

Pak následuje druhé kolo, kdy se jarová voda v kýblu vymění za vodu čistou. Následně se opakuje proces protáčení, jen v té čisté vodě není potřeba tolikrát.

Po dokončení umývání lyži nedoporučejeme sušení lyží na přímem slunci. Může dojít ke smrknutí pásu a k následné snížení rychlosti lyží. Jak tento případný problém opravit se podíváme v dalším článku.

Ing. Martin Štěpánek
ESmont spol. s r.o.
IČO: 60736062
DIČ: CZ60736062
Černovická 13, 61800, Brno
Česká Republika
www.grasski.net
tel: +420 603148858
email: m.stepanek@grasski.net
Skype: Martajz
Facebook: Grasski.net
Twitter: @Grasski_net
Bankovní spojení:
Fio banka, a.s.
č. ú.: 2600562233, kód banky 2010
Spisová značka: C17880 vedená u Krajského soudu v Brně
Najít v obchodním rejstříku.
Image